K292J-A-SMPJ
DigiKey Part Number
4912-K292J-A-SMPJ-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
K292J-A-SMPJ
Description
COAX ADAPT SMP TO 2.92MM
Customer Reference
Detailed Description
Adapter Coaxial Connector 2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket To SMP Jack, Female Socket 50 Ohms
Category
Impedance
50 Ohms
Mfr
Style
Straight
Packaging
Retail Package
Mounting Type
Free Hanging (In-Line)
Part Status
Active
Fastening Type
Snap-On, Threaded
Adapter Type
Jack to Jack
Frequency - Max
40 GHz
Conversion Type
Between Series
Center Contact Plating
Gold
Adapter Series
Body Material
Stainless Steel
Center Gender
Female to Female
Center Contact Material
Beryllium Copper
Convert From (Adapter End)
2.92mm (OS-2.9) Jack, Female Socket
Mating Cycles
500
Convert To (Adapter End)
SMP Jack, Female Socket
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C