WHS5UL-100RJT075 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/Welwyn
In Stock: 297
Datasheet
Parametric Equivalent
TT Electronics/Welwyn
In Stock: 0
100 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
WHS5UL-100RJT075
DigiKey Part Number
985-WHS5UL-100RJT075TR-ND - Tape & Reel (TR)
985-WHS5UL-100RJT075CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WHS5UL-100RJT075
Description
WIREWOUND HIGH SURGE UL RECOGNIZ
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Retardant Coating, Fusible, Pulse Withstanding, Safety
Series
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.283" Dia x 0.650" L (7.20mm x 16.50mm)