WHS5-33RJT075
DigiKey Part Number
985-WHS5-33RJT075TR-ND - Tape & Reel (TR)
985-WHS5-33RJT075CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WHS5-33RJT075
Description
RES 33 OHM 5W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±5% 5W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
Category
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.276" Dia x 0.650" L (7.00mm x 16.50mm)