WHS3-6R8JA1
DigiKey Part Number
985-1482-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WHS3-6R8JA1
Description
RES 6.8 OHM 3W 5% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 Ohms ±5% 3W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety Wirewound
EDA/CAD Models
WHS3-6R8JA1 Models
Category
Features
Flame Proof, Pulse Withstanding, Safety
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.205" Dia x 0.571" L (5.20mm x 14.50mm)