RC55Y-6K98BI is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TE Connectivity Passive Product
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 863
Datasheet
6.98 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Metal Film
RC55Y-6K98BI
DigiKey Part Number
985-1056-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RC55Y-6K98BI
Description
RES 6.98K OHM 0.1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Composition
Mfr
Temperature Coefficient
±15ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.098" Dia x 0.283" L (2.50mm x 7.20mm)