LOB3R020FLF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 143
Datasheet
20 mOhms ±1% 3W Through Hole Resistor Axial Current Sense, Non-Inductive Metal Element
LOB3R020FLF
DigiKey Part Number
989-1105-2-ND - Tape & Reel (TR)
989-1105-1-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LOB3R020FLF
Description
RES METAL 0.02 OHM 3W 1% AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
LOB3R020FLF Models
Category
Composition
Mfr
Features
Current Sense, Non-Inductive
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Package / Case
Part Status
Active
Supplier Device Package
Axial
Resistance
Size / Dimension
0.210" Dia x 0.560" L (5.33mm x 14.22mm)