L091S103LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 17.049
Datasheet
10k Ohm ±2% 125mW Power Per Element Bussed 8 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 9-SIP
L091S103LF
DigiKey Part Number
987-1261-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L091S103LF
Description
RES ARRAY 8 RES 10K OHM 9SIP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Pins
9
Manufacturer
TT Electronics/IRC
Power Per Element
125mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Circuit Type
Bussed
Package / Case
9-SIP
Resistance (Ohms)
10k
Supplier Device Package
9-SIP
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.900" L x 0.098" W (22.86mm x 2.50mm)
Number of Resistors
8
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Resistor-Ratio-Drift
±50ppm/°C