L061S103LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
10k Ohm ±2% 125mW Power Per Element Bussed 5 Resistor Network/Array ±100ppm/°C 6-SIP
L061S103LF
DigiKey Part Number
987-1245-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
L061S103LF
Description
RES ARRAY 5 RES 10K OHM 6SIP
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Number of Pins
6
Manufacturer
TT Electronics/IRC
Power Per Element
125mW
Series
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Circuit Type
Bussed
Package / Case
6-SIP
Resistance (Ohms)
10k
Supplier Device Package
6-SIP
Tolerance
±2%
Size / Dimension
0.600" L x 0.098" W (15.24mm x 2.50mm)
Number of Resistors
5
Height - Seated (Max)
0.200" (5.08mm)
Resistor-Ratio-Drift
±50ppm/°C