Image for PS20L-R01FBR10K is not available
PS20L-R01FBR10K
DigiKey Part Number
PS20L-R01FBR10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS20L-R01FBR10K
Description
SLIDE POT 10K OHM 0.1W TOP 20MM
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.1W, 1/10W Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Tolerance
±20%
Manufacturer
TT Electronics/BI
Adjustment Type
Top
Series
Fader Type
Standard, LED
Packaging
Tray
Travel Range
20mm
Part Status
Active
Size / Dimension
Rectangular - 1.378" L x 0.354" W x 0.276" H (35.00mm x 9.00mm x 7.00mm)
Resistance
10 kOhms
Mounting Type
Through Hole
Power (Watts)
0.1W, 1/10W