Image for PS15-11PC1AR10K is not available
PS15-11PC1AR10K
DigiKey Part Number
PS15-11PC1AR10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PS15-11PC1AR10K
Description
SLIDE POT 10K OHM TOP 15MM
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms Through Hole Slide Potentiometer Top Adjustment Type
Category
Adjustment Type
Top
Manufacturer
TT Electronics/BI
Fader Type
Standard
Series
Travel Range
15mm
Packaging
Tray
Size / Dimension
Rectangular - 1.181" L x 0.354" W x 0.256" H (30.00mm x 9.00mm x 6.50mm)
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Base Product Number
Tolerance
±20%