P271-DS21BR10K
P271-DS21BR10K
P271-DS21BR10K
DigiKey Part Number
987-1339-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P271-DS21BR10K
Description
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 2W Solder Lug
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
TT Electronics/BI
Rotation
312°
Series
Resistive Material
Conductive Plastic
Packaging
Tray
Termination Style
Solder Lug
Part Status
Active
Actuator Type
Slotted
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Length
0.875" (22.23mm)
Tolerance
±10%
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Power (Watts)
2W
Bushing Thread
3/8-32
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 1.050" Dia (26.67mm)