Image for P092N-FC25AR20K is not available
P092N-FC25AR20K
DigiKey Part Number
P092N-FC25AR20K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P092N-FC25AR20K
Description
POT 20K OHM 1/40W PLASTIC LOG
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20k Ohm 2 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.025W, 1/40W PC Pins, Board Locks
Category
Adjustment Type
Side Adjustment
Manufacturer
TT Electronics/BI
Rotation
300°
Series
Resistive Material
Conductive Plastic
Packaging
Tray
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Part Status
Active
Actuator Type
Flatted
Resistance (Ohms)
20k
Actuator Length
0.984" (25.00mm)
Tolerance
±20%
Actuator Diameter
0.236" (6.00mm)
Power (Watts)
0.025W, 1/40W
Bushing Thread
M7 x 0.75
Built in Switch
None
Mounting Type
Panel Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm)