P0915N-EC15BR100K | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 987-1708-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | P0915N-EC15BR100K |
Description | POT 100K OHM 1/20W PLASTIC LIN |
Manufacturer Standard Lead Time | 34 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.05W, 1/20W PC Pins, Board Locks |
Datasheet | Datasheet |
Category | Adjustment Type Top Adjustment |
Manufacturer TT Electronics/BI | Rotation 300° |
Series | Resistive Material Conductive Plastic |
Packaging Tray | Termination Style PC Pins, Board Locks |
Part Status Active | Actuator Type Slotted |
Resistance (Ohms) 100k | Actuator Length 0.591" (15.00mm) |
Tolerance ±20% | Actuator Diameter 0.236" (6.00mm) |
Power (Watts) 0.05W, 1/20W | Bushing Thread M7 x 0.75 |
Built in Switch None | Mounting Type Panel Mount |
Number of Turns 1.0 | Size - Body Rectangular - 0.447" x 0.374" Face (11.35mm x 9.50mm) |