P090L-12K20BR10K
DigiKey Part Number
P090L-12K20BR10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P090L-12K20BR10K
Description
POT 10K OHM 1/32W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Through Hole Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.03W, 1/32W PC Pins, Board Locks
Category
Number of Gangs
1
Manufacturer
TT Electronics/BI
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
280°
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins, Board Locks
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Knurled
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.787" (20.00mm)
Power (Watts)
0.03W, 1/32W
Actuator Diameter
0.157" (4.00mm)
Built in Switch
Detent
Mounting Type
Through Hole
Number of Turns
1.0
Size - Body
Rectangular - 0.433" x 0.386" Face (11.00mm x 9.80mm)