Image for P084N-061F1CAR10K is not available
P084N-061F1CAR10K
DigiKey Part Number
P084N-061F1CAR10K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
P084N-061F1CAR10K
Description
POT 10K OHM 1/40W PLASTIC LOG
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 4 Gang Logarithmic Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 0.025W, 1/40W PC Pins
Category
Number of Gangs
4
Manufacturer
TT Electronics/BI
Adjustment Type
Side Adjustment
Series
Rotation
300°
Packaging
Tray
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
PC Pins
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Flatted
Tolerance
±20%
Actuator Length
0.394" (10.00mm)
Power (Watts)
0.025W, 1/40W
Actuator Diameter
0.187" (4.75mm)