93PR100LF
DigiKey Part Number
987-1761-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
93PR100LF
Description
TRIMMER 100 OHM 1W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 Ohms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
93PR100LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Round - 0.500" Dia (12.70mm)
Tolerance
±10%