84PR20LFTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Image for 84PR20LFTR is not available
84PR20LFTR
DigiKey Part Number
84PR20LFTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
84PR20LFTR
Description
TRIMMER 20 OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
EDA/CAD Models
84PR20LFTR Models
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
12.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tape & Reel (TR)
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
20 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Base Product Number
Tolerance
±10%