83YR50KLFTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Image for 83YR50KLFTB is not available
83YR50KLFTB
DigiKey Part Number
83YR50KLFTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
83YR50KLFTB
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W J LEAD SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W J Lead Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
EDA/CAD Models
83YR50KLFTB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
50 kOhms
Termination Style
J Lead
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.270" x 0.200" Face (6.86mm x 5.07mm)
Tolerance
±10%