8146R5KL.25 | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 987-1651-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | 8146R5KL.25 |
Description | POT 5K OHM 2W HYBRID LINEAR |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 5k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 10.0 Turns Hybrid 2W Solder Turret |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | 8146R5KL.25 Models |
Category | Adjustment Type User Defined |
Manufacturer TT Electronics/BI | Temperature Coefficient ±50ppm/°C |
Series | Rotation 3600° |
Packaging Bulk | Resistive Material Hybrid |
Part Status Active | Termination Style Solder Turret |
Resistance (Ohms) 5k | Actuator Type Slotted |
Tolerance ±10% | Actuator Length 0.812" (20.63mm) |
Power (Watts) 2W | Actuator Diameter 0.250" (6.35mm) |
Built in Switch None | Bushing Thread 3/8-32 |
Number of Turns 10.0 | Mounting Type Panel Mount |
Features High Torque | Size - Body Round - 0.874" Dia (22.20mm) |