Image for 78PR50LF is not available
78PR50LF
DigiKey Part Number
78PR50LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
78PR50LF
Description
TRIMMER 50 OHM 1W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms 1W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 22.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
78PR50LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
22.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
1W
Size / Dimension
Rectangular - 1.250" x 0.195" Face (31.75mm x 4.95mm)
Tolerance
±20%