72PR20LF is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Bourns Inc.
Bourns Inc.
In Stock: 148
In Stock: 200
In Stock: 168
Image for 72PR20LF is not available
72PR20LF
DigiKey Part Number
72PR20LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
72PR20LF
Description
TRIMMER 20 OHM 0.5W PC PIN TOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
20 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Top Adjustment
EDA/CAD Models
72PR20LF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Top Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
20 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.375" x 0.375" Face (9.53mm x 9.53mm)
Tolerance
±20%