67ZR50LFTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Image for 67ZR50LFTB is not available
67ZR50LFTB
DigiKey Part Number
67ZR50LFTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67ZR50LFTB
Description
TRIMMER 50 OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 Ohms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
67ZR50LFTB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
20.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 Ohms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.437" x 0.195" Face (11.10mm x 4.95mm)
Tolerance
±20%