67ZR50KLFTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Image for 67ZR50KLFTB is not available
67ZR50KLFTB
DigiKey Part Number
67ZR50KLFTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
67ZR50KLFTB
Description
TRIMMER 50K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 20.0 Turn Side Adjustment
EDA/CAD Models
67ZR50KLFTB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
Number of Turns
20.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
50 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Rectangular - 0.437" x 0.195" Face (11.10mm x 4.95mm)
Tolerance
±10%