Image for 6671R100KL.25RS is not available
6671R100KL.25RS
DigiKey Part Number
6671R100KL.25RS-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6671R100KL.25RS
Description
POT 100K OHM 3.5W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 3.5W Solder Turret
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
TT Electronics/BI
Temperature Coefficient
-400ppm/°C
Series
Rotation
Continuous
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Turret
Resistance (Ohms)
100k
Actuator Type
Round
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.874" (22.20mm)
Power (Watts)
3.5W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 2.000" Dia (50.80mm)