6371R10KL.5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Image for 6371R10KL.5 is not available
6371R10KL.5
DigiKey Part Number
6371R10KL.5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6371R10KL.5
Description
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10k Ohm 1 Gang Linear Panel Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 2W Solder Turret
EDA/CAD Models
6371R10KL.5 Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
Temperature Coefficient
-400ppm/°C
Series
Rotation
Continuous
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Turret
Resistance (Ohms)
10k
Actuator Type
Round
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.874" (22.20mm)
Power (Watts)
2W
Actuator Diameter
0.250" (6.35mm)
Built in Switch
None
Bushing Thread
3/8-32
Number of Turns
1.0
Mounting Type
Panel Mount
Taper
Linear
Size - Body
Round - 1.312" Dia (33.33mm)