6163R50KL1.0 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Image for 6163R50KL1.0 is not available
6163R50KL1.0
DigiKey Part Number
6163R50KL1.0-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
6163R50KL1.0
Description
POT 50K OHM 1W PLASTIC LINEAR
Manufacturer Standard Lead Time
43 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
50k Ohm 1 Gang Linear Servo Mount Potentiometer 1.0 Turns Conductive Plastic 1W Solder Turret
Datasheet
EDA/CAD Models
6163R50KL1.0 Models
Category
Adjustment Type
User Defined
Manufacturer
TT Electronics/BI
Temperature Coefficient
-400ppm/°C
Series
Rotation
Continuous
Packaging
Bulk
Resistive Material
Conductive Plastic
Part Status
Active
Termination Style
Solder Turret
Resistance (Ohms)
50k
Actuator Type
Round
Tolerance
±10%
Actuator Length
0.500" (12.70mm)
Power (Watts)
1W
Actuator Diameter
0.125" (3.18mm)
Built in Switch
None
Mounting Type
Servo Mount
Number of Turns
1.0
Size - Body
Round - 0.840" Dia (21.30mm)