44JR10LFTB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Image for 44JR10LFTB is not available
44JR10LFTB
DigiKey Part Number
44JR10LFTB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
44JR10LFTB
Description
TRIMMER 10 OHM 0.25W GW SIDE ADJ
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 Ohms 0.25W, 1/4W Gull Wing Surface Mount Trimmer Potentiometer Cermet 9.0 Turn Side Adjustment
Datasheet
EDA/CAD Models
44JR10LFTB Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
9.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Resistance
10 Ohms
Termination Style
Gull Wing
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.198" x 0.190" Face (5.03mm x 4.83mm)
Tolerance
±20%