Image for 38WMABR100KLF10 is not available
38WMABR100KLF10
DigiKey Part Number
38WMABR100KLF10-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
38WMABR100KLF10
Description
TRIMMER 100K OHM 0.15W PC PIN
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms 0.15W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±500ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
100 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.15W
Size / Dimension
Rectangular - 0.406" x 0.177" Face (10.30mm x 4.50mm)
Tolerance
±10%