Image for 36KR10KLF is not available
36KR10KLF
DigiKey Part Number
36KR10KLF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
36KR10KLF
Description
TRIMMER 10K OHM 0.3W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
34 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
10 kOhms 0.3W, 3/10W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
Category
Temperature Coefficient
±250ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Bulk
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.3W, 3/10W
Size / Dimension
Rectangular - 0.268" x 0.244" Face (6.80mm x 6.20mm)
Tolerance
±20%