25SR10KLF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Nidec Components
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Nidec Components
In Stock: 98
Datasheet
10 kOhms 0.5W, 1/2W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 1.0 Turn Side Adjustment
25SR10KLF
DigiKey Part Number
987-1693-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25SR10KLF
Description
TRIMMER 10K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Manufacturer Standard Lead Time
50 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25SR10KLF Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Manufacturer
TT Electronics/BI
Number of Turns
1.0
Series
Adjustment Type
Side Adjustment
Packaging
Tube
Resistive Material
Cermet
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Resistance
10 kOhms
Termination Style
PC Pins
Power (Watts)
0.5W, 1/2W
Size / Dimension
Square - 0.270" x 0.270" Face (6.86mm x 6.86mm)
Tolerance
±10%