WDU6-1200
DigiKey Part Number
237-2321-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WDU6-1200
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 6V 7.2W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6V 7.2 W AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
WDU6-1200 Models
Category
Current - Output (Max)
1.2A
Manufacturer
Triad Magnetics
Power (Watts)
7.2 W
Series
Polarization
Positive Center
Packaging
Bulk
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Operating Temperature
-10°C ~ 40°C
Region Utilized
North America
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11.0mm
Form
Wall Mount (Class II)
Cord Length
72" (1.83m)
Input Type
Fixed Blade
Input Connector
NEMA 1-15P
Voltage - Input
120VAC
Size / Dimension
2.76" L x 1.97" W x 1.61" H (70.0mm x 50.0mm x 41.0mm)
Voltage - Output
6V