VPS230-110
VPS230-110
What are Transformers? How Do They Work? - Another Teaching Moment
VPS230-110
DigiKey Part Number
237-1269-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPS230-110
Description
PWR XFMR LAMINATED 25VA CHAS MT
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 25VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 115V, Series 230V Secondary Parallel 220mA, Series 110mA Chassis Mount
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPS230-110 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
25VA
Packaging
Box
Mounting Type
Chassis Mount
Part Status
Active
Termination Style
Solder, Quick Connect
Type
Laminated Core
Size / Dimension
50.80mm L x 49.28mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
58.67mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 115V, Series 230V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 220mA, Series 110mA