VPP28-2000
DigiKey Part Number
237-1094-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VPP28-2000
Description
PWR XFMR LAMINATED 56VA TH
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Laminated Core 56VA Power Transformer 115V, 230V Primary Parallel 14V, Series 28V Secondary Parallel 4A, Series 2A Through Hole
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VPP28-2000 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Secondary Winding(s)
Dual
Manufacturer
Triad Magnetics
Center Tap
No
Series
Power - Max
56VA
Packaging
Box
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Active
Termination Style
PC Pin
Type
Laminated Core
Size / Dimension
76.20mm L x 63.50mm W
Voltage - Primary
115V, 230V
Height - Seated (Max)
46.02mm
Voltage - Secondary (Full Load)
Parallel 14V, Series 28V
Voltage - Isolation
4000Vrms
Current - Output (Max)
Parallel 4A, Series 2A