AX97-40150
DigiKey Part Number
AX97-40150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AX97-40150
Description
FIXED IND 15UH 5.3A 30 MOHM SMD
Detailed Description
15 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 5.3 A 30mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
AX97-40150 Models
DC Resistance (DCR)
30mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.634" L x 0.622" W (16.10mm x 15.80mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.284" (7.21mm)