AX97-30150 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 1.244
15 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 3.7 A 50mOhm Max Nonstandard
AX97-30150
DigiKey Part Number
AX97-30150-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AX97-30150
Description
FIXED IND 15UH 3.7A 50 MOHM SMD
Detailed Description
EDA/CAD Models
AX97-30150 Models
DC Resistance (DCR)
50mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Size / Dimension
0.530" L x 0.370" W (13.46mm x 9.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.232" (5.90mm)