AX97-30100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 7.741
10 µH Unshielded Drum Core, Wirewound Inductor 4.6 A 40mOhm Max Nonstandard
AX97-30100
DigiKey Part Number
AX97-30100-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AX97-30100
Description
FIXED IND 10UH 4.6A 40 MOHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
19 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AX97-30100 Models
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
40mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
Drum Core, Wirewound
Package / Case
Nonstandard
Material - Core
Supplier Device Package
SMD
Inductance
Size / Dimension
0.530" L x 0.370" W (13.46mm x 9.40mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.232" (5.90mm)