ICM60-300
DigiKey Part Number
2103-ICM60-300-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ICM60-300
Description
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 30V
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
30V AC/DC External Wall Mount (Class II) Adapter Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately) Input
Category
Polarization
Positive Center
Manufacturer
Tri-Mag, LLC
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 40°C
Part Status
Active
Output Connector
Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D. x 9.5mm
Region Utilized
International
Cord Length
39.4" (1.00m)
Form
Wall Mount (Class II)
Input Connector
NEMA 1-15P, Multi-Blade (Sold Separately)
Input Type
Fixed Blade, Multi-Blade (Sold Separately)
Approval Agency
cUL, FCC, UL
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output
30V
Weight
0.441 lb (200.03 g)
No Load Power Consumption
100mW (Max)