Image for DZ200-4EU is not available
DZ200-4EU
DigiKey Part Number
DZ200-4EU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DZ200-4EU
Description
AC/DC CONVERTER 5V 2X12V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 3 Output 5V 12V 12V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Current - Output 1
20 A
Mfr
Current - Output 2
6 A
Series
Current - Output 3
2 A
Packaging
Box
Power (Watts)
Part Status
Active
Applications
ITE (Commercial)
Type
Open Frame
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
3
Features
PFC, Universal Input
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output 1
5V
Size / Dimension
8.00" L x 4.20" W x 1.50" H (203.2mm x 106.7mm x 38.10mm)
Voltage - Output 2
12V
Minimum Load Required
Yes
Voltage - Output 3
12V