Image for DHF100-8A is not available
DHF100-8A
DigiKey Part Number
2103-DHF100-8A-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DHF100-8A
Description
AC/DC CONVERTER 15V 100W
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 15V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial), Medical
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
83%
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
4.00" L x 2.00" W x 1.32" H (101.6mm x 50.8mm x 33.6mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
15V
Standard Number
60601-1; 60950-1
Current - Output 1
8 A