Image for DG200-3EU is not available
DG200-3EU
DigiKey Part Number
DG200-3EU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
DG200-3EU
Description
AC/DC CONVERTER 18V 200W
Manufacturer Standard Lead Time
27 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 18V 90 ~ 264 VAC Input
Category
Applications
ITE (Commercial)
Mfr
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
90%
Packaging
Box
Operating Temperature
-20°C ~ 65°C (With Derating)
Part Status
Active
Features
PFC, Standby Output, Universal Input
Type
Open Frame
Mounting Type
Chassis Mount
Number of Outputs
1
Size / Dimension
5.00" L x 3.00" W x 1.42" H (127.0mm x 76.2mm x 36.1mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CE
Voltage - Output 1
18V
Minimum Load Required
No
Current - Output 1
11.1 A