LTC455BU
DigiKey Part Number
2492-LTC455BU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LTC455BU
Description
CER FILTER 455KHZ AM
Customer Reference
Detailed Description
455kHz Center AM Ceramic Filter 20 kHz 1.5kOhm 3-SMD, J-Lead
Category
Bandwidth
20 kHz
Manufacturer
Transko Electronics, Inc.
Insertion Loss
5dB
Series
Filter Type
AM
Packaging
Strip
Mounting Type
Surface Mount
Part Status
Active
Package / Case
3-SMD, J-Lead
Frequency
455kHz Center
Size / Dimension
0.236" L x 0.276" W (6.00mm x 7.00mm)
Impedance
1.5kOhm
Height (Max)
0.165" (4.20mm)