CS83-A-32.768K-TR
DigiKey Part Number
2492-CS83-A-32.768K-TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS83-A-32.768K-TR
Description
32.768KHz crystal, 8x3.5mm, 12.5
Customer Reference
Detailed Description
32.768 kHz ±20ppm Crystal 12.5pF 50 kOhms 4-SOJ, 5.50mm pitch
Category
Load Capacitance
12.5pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
50 kOhms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
kHz Crystal (Tuning Fork)
Package / Case
Frequency
32.768 kHz
Size / Dimension
0.315" L x 0.146" W (8.00mm x 3.70mm)
Frequency Tolerance
±20ppm
Height - Seated (Max)
0.098" (2.50mm)