TEL 10-2412WI
DigiKey Part Number
1951-1509-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TEL 10-2412WI
Description
DC DC CONVERTER 12V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 833mA 9V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
TEL 10-2412WI Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.5 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 88°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
16-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.94" L x 0.54" W x 0.31" H (23.8mm x 13.7mm x 8.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
833mA