TK13P25D,RQ
DigiKey Part Number
264-TK13P25D,RQTR-ND - Tape & Reel (TR)
264-TK13P25D,RQCT-ND - Cut Tape (CT)
264-TK13P25D,RQDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
TK13P25D,RQ
Description
PB-F POWER MOSFET TRANSISTOR DPA
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 250 V 13A (Ta) 96W (Tc) Surface Mount DPAK
Category
Vgs(th) (Max) @ Id
3.5V @ 1mA
Mfr
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
25 nC @ 10 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Vgs (Max)
±20V
Part Status
Active
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
1100 pF @ 100 V
FET Type
Power Dissipation (Max)
96W (Tc)
Technology
Operating Temperature
150°C
Drain to Source Voltage (Vdss)
250 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DPAK
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
250mOhm @ 6.5A, 10V