XC9288B21DPR-G
DigiKey Part Number
893-XC9288B21DPR-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9288B21DPR-G
Description
IC REG BUCK 2.1V 1.5A SOT89-5
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.1V 1 Output 1.5A SOT-89-5/6
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Frequency - Switching
3MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Voltage - Input (Min)
2.5V