XC9287A15DPR-G
DigiKey Part Number
893-XC9287A15DPR-GTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9287A15DPR-G
Description
IC REG BUCK 1.5V 1.5A SOT89-5
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.5V 1 Output 1.5A SOT-89-5/6
Category
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Switching
3MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
SOT-89-5
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
2.5V