XC9237A23C4R-G
DigiKey Part Number
XC9237A23C4R-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9237A23C4R-G
Description
IC REG BUCK 2.3V 600MA 6USPEL
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 2.3V 1 Output 600mA 6-XDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
XC9237A23C4R-G Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Frequency - Switching
1.2MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
6-USPEL (1.8x2)
Voltage - Input (Min)
2V