XC9236E38DER-G
DigiKey Part Number
XC9236E38DER-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9236E38DER-G
Description
IC REG BUCK 3.8V 600MA 6USPC
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 3.8V 1 Output 600mA 6-UFDFN Exposed Pad
EDA/CAD Models
XC9236E38DER-G Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Frequency - Switching
3MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package
6-USPC (1.8x2)
Voltage - Input (Min)
1.8V