XC9236B17DER-G
DigiKey Part Number
XC9236B17DER-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9236B17DER-G
Description
IC REG BUCK 1.7V 600MA 6USPC
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Buck Switching Regulator IC Positive Fixed 1.7V 1 Output 600mA 6-UFDFN Exposed Pad
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
XC9236B17DER-G Models
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Mfr
Voltage - Output (Min/Fixed)
Series
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Switching
3MHz
Part Status
Active
Synchronous Rectifier
Yes
Function
Step-Down
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration
Positive
Mounting Type
Surface Mount
Topology
Package / Case
Output Type
Supplier Device Package
6-USPC (1.8x2)
Number of Outputs
1
Base Product Number
Voltage - Input (Min)
2V