XC9142F43DER-G
DigiKey Part Number
XC9142F43DER-G-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
XC9142F43DER-G
Description
IC REG BOOST 4.3V 500MA 6USPC
Detailed Description
Boost Switching Regulator IC Positive Fixed 4.3V 1 Output 500mA 6-UFDFN Exposed Pad
Category
Voltage - Input (Max)
6V
Frequency - Switching
3MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Voltage - Input (Min)
0.65V